Oświetlenie kuchni – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania

Oświetlenie kuchni – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania
fot: AURORA TECHNIKA ŚWIETLNA ?photo_id=&modal=1

Wybierając oświetlenie do kuchni, musimy wziąć pod uwagę odpowiednie umiejscowienie punktów świetlnych. Lampy do kuchni stanowią ważny element aranżacji wnętrza, dlatego warto wybierać modele, które łączą funkcjonalność z eleganckim designem.

Jak dobrze zaplanować oświetlenie kuchenne?

Wszelkie oprawy sufitowe stanowiące ogólne oświetlenie kuchenne mają za zadanie zastępować światło dzienne lub uzupełniać jego niedobór. Spełniają też rolę tła dla pozostałych punktów świetlnych. Wybierając więc oświetlenie do kuchni, należy zastosować przynajmniej kilka rozwiązań, które uczynią ją bardziej funkcjonalną i i podkreślą urok każdej aranżacji. Idealnie oświetlenie kuchenne zyskujemy, odpowiednio łącząc lampy sufitowe i oświetlenie punktowe.

 

Do doświetlenia powierzchni blatu kuchennego firma Astro Lighting proponuje kilka ciekawych rozwiązań. Pierwszym z nich jest zastosowanie oczek np. Taro. Regulowana oprawa w kolorze białym lub szczotkowanego aluminium pozwala oświetlić najważniejsze punkty w kuchni bez wyraźnej ingerencji w stylistykę wnętrza. Ciekawe i równie praktyczne są oprawy podszafkowe, które umożliwiają precyzyjne dostarczenie światła tam, gdzie najbardziej go brakuje. Warto też pokusić się o mniej konwencjonalne rozwiązania – jeśli nasza kuchnia jest ciemna, a powierzchnia blatu roboczego wymaga dodatkowego światła, możemy zamontować nad nim kinkiety z serii Joel, które sprawią, że aranżacja będzie wyglądać nietuzinkowo. Dobrze jest również wybrać lampy wiszące – pomieszczenie zyska wówczas wrażenie lekkości. Ważne jest, aby w newralgicznym miejscu nad kuchnią, gdzie oświetlenie narażone jest na większą wilgotność, zamontować oprawy o klasie szczelności IP44 lub wyższej – dzięki temu lampy będą nam służyć przez długie lata.

 

Klasyczne i eleganckie lampy wiszące czy nowoczesne oprawy gipsowe?

Nie tylko blat kuchenny wymaga specjalnego doświetlenia – równie istotną powierzchnią jest stół. Klasycznym i niezwykle eleganckim oświetleniem są oprawy z wiszącym, szklanym kloszem. Satynowa struktura białego szkła rozjaśni przestrzeń w sposób, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Oprawy Ithaca z otwartym ku dołowi, subtelnie profilowanym kloszem idealnie wkomponują się w niemal każdą aranżację i podkreślą charakter zarówno klasycznego, jak i bardziej nowoczesnego wnętrza. Oryginalnym rozwiązaniem są oprawy z serii Zeppo. Te eliptyczne, zorientowane w poziomie oprawy rozszczepiają światło we wszystkich kierunkach, sprawiając, że przestrzeń stołu lśni delikatnym blaskiem.

Gdy chcemy wyjść poza utarte schematy oświetlenia, warto puścić wodzę fantazji. Pomogą w tym oprawy gipsowe z serii Osca. Finezja i prostota wykonania przejawia się w kwadratowych lub cylindrycznych kształtach tych lamp. Materiał, z którego są wykonane to satynowe tworzywo gipsowe, które możemy dowolnie malować, ozdabiać i dostosowywać do zmieniającego się wnętrza. To typowe downlighty, które występują w wersji zarówno montowanej bezpośrednio na suficie, jak i wiszącej. Idealnie nadają się do instalowania seriami. Dzięki możliwości dopasowywania ich pod względem rozmiaru, stwarzają szerokie możliwości aranżacyjne.

 

Źródło: AURORA Technika Świetlna