Futon – materac do spania rodem z Japonii

Futon – materac do spania rodem z Japonii
fot: Kolorowych Snów ?photo_id=&modal=1

Materac futonowy jest zdrowy i komfortowy. Oryginalny futon (po japońsku oznacza posłanie) to materac do spania o wysokości ok. 5 cm, wypełniony bawełną.

Futonowe materace do spania mają pokrowce bawełniane lub lniane z charakterystycznymi pikowaniami. Tradycyjnie futon układa się na macie tatami. W trakcie dnia jest on zwijany i chowany, aby nie zajmować miejsca w pokoju, a mata tatami mogła się wywietrzyć. W Japonii futony są regularnie wietrzone na słońcu i trzepane specjalną bambusową trzepaczką.

W europejskiej wersji futony są tylko luźno związane z tradycyjnymi materacami japońskimi. Są częściej wykorzystywane jako element uniwersalnego mebla: sofa w dzień, łóżko w nocy. Przeważnie są grubsze od oryginału i mają dodatkowe warstwy, np. pianka, kokos, latex, końskie włosie.
W Japonii pomimo dużej popularności łóżek w zachodnim stylu, materace futonowe są nadal powszechnie używane. Najchętniej stosowane są futony ręcznie produkowane z naturalnych materiałów, bez sprężyn i syntetyków.

Futon jest materacem do spania polecanym osobom z wadami kręgosłupa lub nadwagą. Nie mają sprężyn, a sprasowana bawełna dopasowuje się do sylwetki człowieka i wspiera kręgosłup na całej długości. Takie materace wyrównują temperaturę. Gdy jest gorąco, do skóry dochodzi odpowiednia ilość świeżego powietrza. Natomiast w chłodne dni przydaje się warstwa sprasowanej wełny, którą umieszcza się na spodzie materaca. Po odwróceniu go dodatkowe ocieplenie jest bliżej ciała.

Przewiewna struktura i możliwość odwracania sprawiają, że futon jest dobrze wentylowany i zachowuje świeży, naturalny zapach.

Źródło: Kolorowych Snów